הצהרת נגישות שליחת דואר אלקטרוני סגירת חלון

על דלתות והחללים הצמודים אליהן

חללים מוגדרים על ידי מחיצות. קירות.
יש חללים לעבודה, יש חללים למגורים, יש חללים לרחצה ויש חללים לארוחה. לכל החללים הללו אנחנו צריכים להיכנס. לפעמים לחללים הללו יש פתח במחיצות שמבודדות אותו, פתח המאפשר לנו להיכנס, לעבור או לצאת מאותו חלל מוגדר. לפעמים הפתח הוא פשוט פתח. אבל ברוב המקרים לכל פתח כזה יש דלת.
סוג, אופי וגודל החלל לרוב יגדירו לנו את גודל הפתח וסוג הדלת שעלינו לקבוע במחיצה. לבחירה זו יש משמעות חשובה, בכדי שהפונקציונליות של החלל אליו אני נכנס לא תיפגם.

ניתן להשיג "מוכן מהמדף" דלתות ומשקופים לפתחי אור החל  מרוחב 60 ס"מ ועד 100 ס"מ בקפיצות של 5 ס"מ. מידת פתח האור הנפוצה ביותר היא 80 ס"מ.
בהזמנה מיוחדת ניתן לקבל כמעט כל גודל סוג דלת לכל גודל מפתח.

כולנו יודעים שדלתות נפתחות פנימה, לתוך החלל בעיקר בכדי למנוע פגיעה כתוצאה מפתיחה לא זהירה של הדלת לתוך המרחב הציבורי (שיכול להיות גם מסדרון בדירה)
לפעמים החלל קטן מאוד ופתיחת דלת פנימה עלולה להפריע לשימוש ואף לכניסה לתוכו (גם אם מידת הדלת מינימלית) כמובן שבמקרים מיוחדים ניתן לאפשר פתיחת דלת החוצה שיכולה לפתור את הבעיה. אולם לרוב זה לא אפשרי. במצב כזה נעדיף להשתמש בדלת הזזה מסוג כזה או אחר (נגררת לכיס סמוי בקיר או נגררות על המחיצה)
מבחינתי, כאדריכל פנים - דלתות הנגררות לתוך כיס סמוי (לדוגמא, כמו זה של חב' סקריניו) מהוות פתרון אדריכלי מצוין גם במקרים שיש מספיק מקום לפתיחה. העוקץ: מחירו של הכיס בלבד יכול להגיע לפי 3-4 ממחיר הכנף עצמה.

פתח האור (שממנו נגזרים מידות הכנף והמשקופים, כלומר מדיות הדלת) נקבע על ידי האדריכל בהתאם לחלל אילו הוא מוביל ו/או ממנו אנחנו מגיעים.
כמו שהזכרתי קודם, פתח האור השכיח ביותר בבתים ודירות, מיועד למשקוף וכנף ברוחב 80 ס"מ (להלן "דלת") אולם ישנם מקרים בהם יבחר האדריכל להשתמש בדלת רחבה יותר: אם יש אפשרות טכנית –  תמיד עדיף פתח רחב. במקרה של שימוש בכיסא גלגלים או נכה, נעדיף פתח אור של 90 ס"מ ומעלה (על מנת לאפשר נגישות גבוהה להליכונים וכסאות גלגלים) בהמשך לכך בחדרי מקלחת ושירותים  מומלץ שכיוון הפתיחה של הדלת יהיה החוצה – כך שבמקרה חרום לא תיחסם הגישה לעזרה.
במקרה של פתח בין חללים עם זיקה האחד לשני (נניח חדר אוכל וסלון) ניתן להשתמש בדלתות כפולות (בין אם מדובר על דלתות צירים או הזזה) כך שבפתיחה החללים נגישים יותר האחד לשני, ולא רק ברמת המעבר.

רוב דלתות הפנים יהיו עשויות מעץ עם מלאות שונות, לרוב פלקסבורד, כוורת קרטון, כפיסי עץ (מה שבטעות נקרא "דלת עץ מלא") וכו'. גימורן החיצוני של הדלתות יהיה מחומרי למינציה שונים, פורמייקה, צבע בתנור פורניר וכו' .
לעיתים יוטמעו חומרים נוספים בתוך הכנף לשימושים מיוחדים: רדיד עופרת (לשימוש במקומות בהן יש קרינה מייננת) חומרי בידוד אקוסטיים וכו'

דרור בנויש אדריכל ומעצב פנים